Mõni päev tagasi nägin FB-s diskusiooni selle üle, kui palju meie üks väga headest loodusfotograafidest oma fotosid töötleb. Selge on see, et foto korrastamise ja töötlemise vahel tuleb siiski vahet teha... Korrastamise alla käib kadreeringu parandamine - võtte otseseks sättimine (juhul kui ei ole disgonaalide olemasolu taotluslik), servadest pudi-padi eemaldamine (kaadrisse jääb tahes tahtmata rohkem, kui me pildistamisel näeme - ideaalne on, kui fotot tehes suudame kadreeringu teostada nii, et korrigeerimist enam vaja ei ole) ja sagedasti vajab foto ka kontrastsuse vähest sättimist (olenevalt aparaadist - digi- või peegelkaamera jne).
Nii nagu mu toredad õpetajad on öelnud - nende tegevuste vajaduse vaatavad üle kõik endast ja oma tööst lugupidavad fotograafid (olgu nad siis amatöörid või professionaalid :) ).
Kadreeringu ülevaatamisel võib ühest võttest saada mitu erineva looga pilti.
Foto töötlemisele on külge jäänud negatiivne alatoon - kuid ka see ei ole õigustatud. Kunstfotot on võimalik teha juba pildistamise ajal kasutatavate nn. abivahendite või oskuslike võtetega. Kuid on ju au sees ka fotokunstnikud, kes oskavad meisterlikult oma fotosid töödelda programmide abil...
Eesmärk ja tulemus on tähtis - milmoel saavutatakse see, mida soovitakse pakkuda. Ja muidugi ausus... Ei ole eetiline väita, et foto on algupäraselt just selline nagu näha on, kui on kasutatud töötlust (mitte korrastamist). Aga see on juba iga tegija südametunnistuse asi.
Otsisin enda töödest mõned näited. Aga sellist võtet mul kohe varrukast välja tõmmata ei ole, kus oleks puust ja punaseks näide, kuidas ühest võttest saaks mitu erineva looga pilti :(
Siin koristasin pildilt nn. mittevajaliku pudi-padi eemaldamisega ja minimaalse kontrastsuse sättimisega.
Sättisin pildi otseks. Kui diagonaal oleks taotluslik, siis peaks see suurem olema. Ja kaks erinevat kadreeringut ning veidi kontrastsuse sättimist.
Veidike vertikaali sättimist ja kadreeringu muutmisega kulgemise intensiivistamist. Võtte teostamisel arvestasin juba kulgemist.
Sellelt näitelt on kõige paremini näha mitteolulise eemaldamine - vasakul serval kaktuse eemaldamine, all sildi eemaldamine ja paremal serval segav hall laik... Oluline - orhidee - pääseb paremini esile.
Siin on minu jaoks ebaoluline tagaplaanil paistev hobune ja veidi on sätitud kontrastsust.
Veidi tagatausta vähendamist ja olen mänginud tähtsate "objektide" asetusega pildil. Ja kontrastsus...
Oma pilte teen siiani kompaktkaameraga. Ei ole suutnud endale veel peegelkaamerat soetada.
Soovin kõikidele fotohuvilistele loomingulist lähenemist ja silma meid ümbritseva ilu märkamiseks :)